Bronsfigurer

 Vi jobbar med denna sida med att fylla på med bilder och texter.

Andreas Wargenbrants "My First Dollar"

My First Dollar

I guld och grönpatinerad brons.  Höjd : 42 cm

Bredd: 91cm  Brickmärkt och numrerad

My First Dollar

I grönpatinerad brons.  Höjd : 95 cm

Bredd: 190 cm  Brickmärkt och numrerad

Engelska Bulldoggar: I grönpatinerad brons och guldpatinerad bron, Den stora sittande 88cm hög. Den mindre sittande grönpatinerad brons 27cm hög.

Tärningen, The Winner takes it all: Tärningar i grönpatinerad brons 19cm hög.

Två verk från Dagmar Glemme

Unicorn: Höjd 54cm

Ängeln: Höjd 73cm

Här presenterar vi olika konstnärer med en del av sina verk (det finns mycket mer)

Titta på mina ben: Grönpatinerad brons. Bredd 100, total höjd inkl. sockel 62 cm. Mindre groda: Guld- och grön patineras brons Höjd ca 26,5, längd 41 cm

Simhoppare : I form av simhoppare, svetsad aluminium. Höjd ca 101 cm

Simhoppare. Patinerad brons, Höd; 54 cm

Simhoppare. Guldpatinerad brons, Höd; 64 cm, bredd 54

Anatomi. Grön- och

guldpatinerad brons, Höd; 80 cm

Hummer : Grön- och guldpatinerrad brons, längd 66 cm och djup 35 cm

Silence: Modern design av en man som ber om tystnad. Den viskande mannen.

Hommage till Salvardo Dali

Please love me:

Grönpatinerad brons

39 cm hög.

Egyptisk kvinna :

Grönpatinerad brons

39 cm hög.

 Ballerina i grönpatinerad brons,

Hermes modeller: Förgylld väska i grönpatinerad brons "KELLY"  och i guldpatinerad brons "BIRKIN ".

Ljustakar i Art Deco stil:

Patinerad brons 41  cm hög.

Röd känga:

Caroline af Ugglas glaskänga.

26 cm hög 26 cm bred vikt 2,9 kg